Local Landcare Coordinators

Landcare Coordinators supported by the 2019-23 NSW Landcare Program

The backbone of the Program is its network of Local Coordinators and Regional Coordinators. Hosted by local organisations such as Landcare groups, Councils and industry organisations, they are a key resource that underpin local and regional communities of practice and the capacity of Landcarers to participate in on ground actions.
They share resources and knowledge, they foster efficient and flexible responses to current issues, and support the coordination of local and regional activates and partnerships. The Regional Landcare Coordinators play an important role in growing the effectiveness of the network of Local Coordinators. 

Host organisation Coordinator Email

Central Tablelands

Central Tablelands Landcare Inc

Geraldine Brown

centraltablelandslandcare@gmail.com

Lithgow Oberon Landcare Assoc

Trish Kidd

tkidd@exemail.com.au

Little River Landcare

Ian Chivers

ceo@littleriverlandcare.com.au

Mid Lachlan Landcare

Tracee Burke

midlachlanlandcare@gmail.com

Hovells Creek Landcare

Trudi Refshauge

redgrass@activ8.net.au

Watershed Landcare

Claudia Wythes

claudia.wythes@watershedlandcare.com.au

Central West

Central West Lachlan Landcare Inc

Margaret Applebee

cwllpo@hotmail.com

Coonamble Neighbourhood Centre (Environment Group)

Vicky Hogland

coonamblelandcare@gmail.com

Dunedoo Coolah Landcare

Fiona Luckhurst

dunedoocoolahlandcare@gmail.com

Narromine Shire Council

Jono Lavender

jlavender@narromine.nsw.gov.au

Mid Macquarie Landcare

John Ryan

llc@mml.org.au

Greater Sydney

Greater Sydney Landcare Network

Elisha Duxbury

elisha.duxbury@greatersydneylandcare.org

Greater Sydney Landcare Network

Clare Vernon

clare.vernon@greatersydneylandcare.org

Hawkesbury Landcare Network

Xuela Sledge

landcare@hrcc.nsw.gov.au

Hawkesbury Landcare Network

Katherine Clare

landcare@hrcc.nsw.gov.au

Hunter / Mid Coast

Hunter Regional Landcare Network - Lower  & Mid Hunter

Stacy Mail

lowerhunterlandcare@gmail.com

Hunter Region Landcare Network - Upper Hunter, Muswellbrook

Paul Melehan

upperhunterlandcare@gmail.com

Karuah Great Lakes Landcare

Joel Dunn

joel.dunn@glcr.org.au

Manning Coastcare

Helen Kemp helen.manningcoastcare@gmail.com

Manning Landcare

Lyn Booth

lyn@manninglandcare.org

Murray

Corowa District Landcare

Judy Kirk

corowalandcare@bigpond.com

Petaurus Education Group

Paula Sheehan paulasheehan@holbrooklandcare.org.au
Rice Grower's Association of Australia Erika Heffer eheffer@rga.org.au

Western Murray Land Improvement Group

Roger Knight roger.knight@wmlig.org
Western Murray Land Improvement Group Amy Lolicato amylolicato@gmail.com

Holbrook Landcare Network

Phoebe Gulliver

phoebegulliver@holbrooklandcare.org.au

North Coast

Bellinger Landcare

Sandy Eager

office@bellingerlandcare.org.au

Border Ranges-Richmond Valley Landcare

Emma Stone

landcare.support@brrvln.org.au

Brunswick Valley Landcare

Alison Ratcliffe

alison.ratcliffe@byron.nsw.gov.au

Clarence Landcare Inc

Debbie Repschlager

debbie.repschlager@clarencelandcare.com.au

Coffs Harbour Regional Landcare

Melanie Craig

chrl@coffslandcare.org.au

Hastings Landcare Inc

Stephen Allwood

office@hastingslandcare.org.au

Macleay Landcare Network

Andy Vinter

andy.macleaylandcare@gmail.com

Nambucca Valley Landcare

Logan Zingus

lzingus@nvlandcare.org.au

Richmond Landcare Inc

Hannah Rice-Hayes

landcare.support@richmondlandcare.org

Tweed Landcare Inc

Amalia Pahlow

landcarecoordinator@tweedlandcare.org.au

Upper Clarence Combined Landcare

Tanya Jobling

upperclarencelandcare@gmail.com

North West

North West Plains Sustainability Group

Denielle Kilby

nwpsg.coordinator@gmail.com

Northern Slopes Landcare

Julie Reddan

coordinator@nsla.net.au

Northern Slopes Landcare

Shelley McDouall

admin@nsla.net.au

Tamworth Regional Landcare Association

Penny Milson

penny@trla.org.au

Tamworth Regional Landcare Association

Penne Fraser

penne@trla.org.au

Northern Tablelands

GLENRAC Inc

Kylie Falconer

kylie@glenrac.org.au

Granite Borders Landcare Committee

Amanda Craig

mandy@gblc.org.au

Gwymac Inc

Lee Thompson

lee@gwymaclandcare.net.au

Gwymac Inc

Warren Lee Long

coordinator@gwymaclandcare.net.au

Southern New England Landcare

Karen Zirkler

karen.zirkler@snelandcare.org.au

Southern New England Landcare

Sara Schmude

sara.schmude@snelandcare.org.au

OceanWatch

OceanWatch Australia Andy Myers andy@oceanwatch.org.au

Riverina

Murrumbidgee Landcare (West)

tba

Murrumbidgee Landcare (North)

Mikala Maher bidgeenorth@mli.org.au

Murrumbidgee Landcare (South)

David Waters

bidgeesouth@mli.org.au

Murrumbidgee Landcare (Irrigation)

Kathy Tenison

bidgeeirrigation@mli.org.au

South East

Boorowa Community Landcare Group

Linda Cavanagh

landcare@boorowa.net

Eurobodalla Landcare

Emma Patyus

emma.patyus@esc.nsw.gov.au

Far South Coast Landcare Association

Chris Post chris@fscla.org.au

Gunning District Landcare

Sonya Duus coordinator@gunningdistrictlandcare.org.au

Hovells Creek Landcare Group

Linda Cavanagh lsohclg@outlook.com

Shoalhaven Landcare Association

Marien Stark coordinator@shoalhavenlandcare.org.au
Upper Lachlan Catchment Coordinating C'tee Ruth Aveyard

coordinator@upperlachlanlandcare.org.au

Upper Murrumbidgee Landcare C'tee Georgeanna Story

upper.murrumbidgee@gmail.com

Upper Shoalhaven Landcare Council Rebecca Klomp

upper.shoalhaven@gmail.com

Upper Snowy Landcare

Lauren Van Dyke

contact@uppersnowylandcare.org.au

Yass Area Network of Landcare Groups

Sonya Duus

coordinator@yan.org.au

Western

Western Landcare NSW Kate O'Connor kate.oconnor@lls.nsw.gov.au
Western Landcare NSW Thel O'Shea thel.oshea@lls.nsw.gov.au